main-logo
LOGIN   |   REGISTER

Presbytery Vacancies

Current Opportunities

Current Vacancies for Ministers (Charges with permission to Call) Posted on 11 Nov 2019

Dates stated are those on which permission to call was granted

Bothwell (7 May 2019) [Unrestricted]: Interim Moderator – Rev. Arthur Barrie (retired)

East Kilbride: Moncreiff (7 May 2019) [Unrestricted]: Interim Moderator – Rev. Kevin de Beer

Dalserf (4 December 2018) [0.5 FTE Reviewable Tenure]: Interim Moderator – Rev. John Stevenson (retired)

Hamilton: Gilmour and Whitehill linked with Hamilton: West (25 November 2014) [Unrestricted]: Interim Moderator - Rev. Terry Taylor

Motherwell: Dalziel St Andrew’s (5 February 2019) [Unrestricted]: Interim Moderator – Rev. Murdo Macdonald

Wishaw: Old (6 March 2018) [0.5 FTE 7 year Reviewable Tenure]: Interim Moderator – Mr David S Alexander (Session Clerk, Uddingston: Viewpark)

The Church of Scotland Presbytery of Hamilton is a charity registered in Scotland No: SC048680.